איתור נזילות מים בקיר, איתור נזילה בצנרת, מאתר נזילות מים

יש רטיבות בקיר? עובש? נוזל מהתקרה? חשבון המים שלכם גדול מהרגיל? אז יש לכם נזילת מים. איתור נזילות מים עם מכשור מתקדם, מגלה את מקור הנזילה ומאפשר לתקן.

לקבלת הצעת מחיר לשיקום! הערכה לשיקום - חוות דעת הנדסית

נגן וידאו

תוכן עניינים

איתור נזילות מים עם אשר שיקום

מצלמה תרמית היא אחת ממגוון המכשירים המתקדמים שקיימים בשוק עבור איתור נזילות מים. חברות שיקום נזקים משתמשות בצילום תרמי על מנת לבצע איתור נזילות מים במקומות סבוכים.

חברות שיקום נזקים ואנשי מקצוע בתחום, רוכשים את המכשירים הטכנולוגיים המתקדמים ביותר. המכשירים מקלים על עבודת איתור מקור הבעיה. אחר כך ניתן לתקן את הבעיה ללא הרס רב במבנה, בזמן עבודה קצר וללא הוצאה כספית מיותרת.

חברת אשר שיקום מומחית באיתור נזילות –

 • מגיבה מיד לאירוע של נזילת מים – 24/7
 • פועלת משנת 1945 – אשר שיקום פועלת כ- 70 שנה. מובילה באיתור נזילות.
 • מתמחה בתחום צילום תרמי, איתור נזילות במבנים, דירות, משרדים ועוד…
 • עושה שימוש בציוד ובטכנולוגיות מתקדמות בתחום איתור נזילות ופועלת לתיקונם. הציוד אשר אנו עושים בו שימוש עוזר לנו לפתור תקלות ולאתר נזילות במבנים באופן הטוב והמקצועי ביותר.
 • מובילה בתחום שיקום נזקי מים – שאיבת מים וביוב, ייבוש רטיבות בתקרה, בקירות וברצפה, ניקוי ושחזור מבנה ותכולה.
 • איתור נזילות בדירה, בגינה, בצנרת המים ומתחת לקרקע – נזילות תת קרקעיות.
נגן וידאו

אנחנו מבצעים איתור נזילות מים עם –

 • צילום תרמי – צילום תרמי ממיר קרני אינפרא אדום לתמונה בצבעים. הצבע המוצג באזור מסוים בצילום, משקף את הטמפרטורה באזור. בתוך הצילום התרמי, נזהה את מקור הנזילה המדויק. צילום תרמי מאפשר איתור נזילות נסתרות בתשתית האינסטלציה. 
 • מצלמת צינור – צינור עם סיב אופטי, שבקצהו מצלמה, מושחל לצנרת במבנה לביצוע איתור נזילות. בעזרת המצלמה ניתן לאתר את מקור הבעיה בצנרת.
 • צילום צנרת רובוטי – רובוט עם מצלמה וחיישנים מוכנס לצנרת ומאפשר צילום. הרובוט נראה כמו מכונית צעצוע והוא נשלט מרחוק.
 • מד לחות – נותן מספר המציין את כמות הלחות באזור שעליו הוא מונח. ניתן להניח אותו בכמה נקודות על הקיר או על הרצפה. מקום שיש בו יותר לחות קרוב יותר למקור הנזילה.
 • גלאי גז – מכניסים לתוך צנרת המים גז שאינו רעיל. במקום שיש נזילה, תהיה גם יציאה של גז. בעזרת גלאי גז מגלים את מקום יציאת הגז.  נפוץ בעיקר באיתור נזילות סמויות בצנרת מחוץ למבנה.
 • בדיקת לחץ (גלאי לחץ) – מתקינים גלאי לחץ על אחד הברזים בבית. סוגרים את ברז כניסת המים לבית. בודקים במד הלחץ אם יש ירידה בלחץ המים.
 • מכשיר קול (גלאי קול) – מים שזורמים בצינור מיצרים קול. עוברים על תוואי הצינור עם אזניות שמחוברות למיקרופונים לאיתור נזילות מים.
 • עזרים נוספים – בדיקת בלון ללחץ מים, בדיקת רמת הלחות, מעבדה לבדיקת סוג המים.

דוח איתור נזילות מים מסכם – בסיום האיתור, אשר שטיחים מוציאה דוח חוות דעת המסכם את מקור הבעיה ומסקנות מאתר הנזילות. לפי דוח איתור נזילות זה ניתן להזמין אינסטלטור ולבצע את תיקון הבעיה ללא הרס רב. ניתן גם להשתמש בשירותי אינסטלציה של חברת אשר שיקום.

אחת הסכנות שיש בבית ובמבנה היא נזילה שיכולה להתפשט על הקיר שצמוד לאזור הנזילה. במידה ולא נטפל בנזילה, יוצר עובש. עובש יכול לגרום לנזלת, אף סתום, שיעול, קושי נשימתי, דלקת ריאות  כאבי גרון ועוד. 

ההשפעה של נזילות על חוזק המבנה

רוב הבתים בארץ בנויים מחומרים מאוד חזקים. אך יחד עם זאת כל נזילה שמתמשכת ולא מטופלת כראוי עלולה להחליש את הקירות העמידים לכאורה. הקירות הופכים ללחים ועשויים להיות רעועים מאוד עם הזמן ולהפוך את המקום לאזור שלא ראוי למגורים. איתור נזילות מים בזמן וטיפול מקצועי יכולים לאפשר את החזרה לשגרה ולמנוע סכנות רבות.

איתור נזילות

איתור נזילות מים בקירות

נזילות מים נגרמות כתוצאה מאינסטלציה לקויה, ממי גשם שמתנקזים אל תוך הקירות או מבסיס בנין סדוק ודולף. אם לא מטפלים בנזילות, הן עלולות לגרום לנזק לקירות ויכולות לגרום לבעיות עובש קשות.

ניתן לאתר נזילות בקירות על ידי חיפוש סימנים של קילוף צבע, קילוף טפטים וצבע דהוי. ריח מעופש בתוך הבית יכול להעיד על דליפת מים.

הזמן הכללי הנדרש

30 דקות

כלים נדרשים

מד לחות
מצלמה תרמית

חומרים

אין צורך בחומרים מיוחדים

איתור מקור הנזילה

1. חיפוש שלולית מים ליד הקיר

אפשר להיות בטוחים שיש נזילה בקיר אם כל הזמן מבחינים בשטיח רטוב או רצפה רטובה באזור מסוים בבית. 

שלולית מים ליד קיר

2. חיפוש שינוי צבע על הקיר

אם מים נוזלים בקיר, המשטח החיצוני של הקיר ישנה את צבעו. קטעים שבהם פני השטח של הקיר נשטפים מעט או שיש להם צבע בהיר יותר מהסביבה מעידים על נזילת מים.

צבע על הקיר

3. חיפוש בועות או קרעים של הקיר

קירות עם נזילת מים מאחוריהם עשויים לפתח מראה דמוי בועה. צבע או טפט יתפתלו ויתכווצו, וייווצרו קרעים או צורות דמויי בועה.

וקרעים על הקיר

4. חיפוש סימני עובש או טחב

אם נזילה בקיר נמשכת זמן מה, יתכן ועובש יצמח בתוך הקיר ועליו. בשלבים הראשונים עובש נראה כמו מקבץ צפוף של נקודות שחורות או חומות. גם אם לא רואים עובש, יתכן שהוא עדיין צומח בתוך הקירות הרטובים מהנזילה.

סימני עובש או טחב

5. חיפוש קיר מסריח

במקרים בהם נזילה מאחורי קיר לא נראית, ניתן לזהות את הנזילה באמצעות חוש הריח. מים שנוזלים בקיר ולא מתייבשים, יתחילו להפיץ ריח לח ומסריח.

קיר מסריח

6. חיפוש קולות בקיר

אם שומעים צליל חלש המגיע מקיר סמוך, בשניות הראשונות לאחר סיום המקלחת, שטיפת השירותים או סגירת הברז בכיור, זה יכול להעיד על צינור נוזל בקיר.

מקלחת

7. חשבון גדול מחברת המים

אם כמות משמעותית של מים נוזלת אל הקירות, זה יגדיל את סכום חשבון המים החודשי.

חשבון מים גדול

8. בדיקה בעזרת שעון המים

נסגור את כל הברזים והמכשירים המשתמשים במים. נרשום את המספר על מד המים. אחרי כ- 3 שעות נבדוק שוב את מד המים: אם המספר במד המים גדל, נדע שהנזילה באה ממערכת האינסטלציה בתוך הבית. אם קריאת מד המים לא תשתנה במהלך 3 שעות, הנזילה לא מגיעה ממערכת האינסטלציה. יתכן שהיא נובעת מדליפה של מי גשם בגג או בקירות, או שהיא נכנסת דרך קירות המרתף.

שעון מים

9. איתור נזילות עם מד לחות

מד לחות הוא מכשיר המונח ישירות על קיר ומנתח את תכולת הלחות של אותו קיר. אם יודעים שיש דליפה בתוך קיר מסוים, אך לא מודעים למיקום המדויק, יש למקם את מד הלחות על 5 או 6 נקודות שונות על הקיר. נקודה שנותנת את קריאת הלחות הגבוהה ביותר היא הקרובה ביותר לנזילה.

מד לחות

10. איתור נזילות במצלמה תרמית

איתור נזילות בקיר, בצורה מדויקת, נעשה עם מאתר מומחה ובעזרת מצלמה תרמית.

האיתור מתבצע ברוב המקרים על ידי –

 • צילום תרמי של אזור התקלה.
 • מציאת מקור הנזילה בתמונה התרמית.

התמונה תרמית נותנת לנו את הטמפרטורות במקום התקלה. הכחול החזק מראה את הטמפרטורה הקרה ביותר. אדום חזק הוא המקום החם ביותר. בין הצבעים האלה יש מגוון של צבעים שמתארים את טמפרטורות הביניים. מאתר מסתכל על התמונה התרמית ומזהה את מקור נזילת המים.

אם המים שבקירות הם מים קרים, הרי שכחול על התמונה הוא אזור שיש בו מים. כחול כהה נחשד מיד כאזור שהוא מקור הנזילה. מאתר מומחה ידע להתחשב בפרמטרים נוספים – טמפרטורת החדר, הטמפרטורה מחוץ למבנה, סוג התקלה, סוג המים ועוד. רק אז הוא יקבע אם הנקודה החשודה היא אכן המקור לנזילת המים.

מצלמה תרמית

צילום תרמי לאיתור נזילות מים

באמצעות מצלמת תרמית ובנסיבות הנכונות, ניתן למצוא בעיות מים ורטיבות נסתרות מבלי לבצע בדיקות הרסניות.

ישנם מקורות רבים של רטיבות בבניין –

 • לחות (בכל עונה),
 • עיבוי,
 • דליפות צנרת,
 • גשם ושלג,
 • ואפילו אנשים ובעלי חיים נושמים.

בדרך כלל רמת לחות נמוכה לא משפיעה על הבית שלכם. אך דליפות או עיבוי כבד עלולים לגרום לבעיות חמורות.

מצלמת הדמיה תרמית אינה יכולה "לראות" רטיבות בקירות, אך היא יכולה לזהות הבדלי טמפרטורה ודפוסים עדינים המגלים את קיומם של מים.

צורות של רטיבות

רטיבות בבניינים מתפשטת בדרך כלל בתבנית מזוהה בהתאם למיקום המים:

 • קירות – צורה משולשת מלמעלה למטה שנוצרת כאשר המים מתפשטים כלפי מטה
 • תקרה – צורה אמורפית (ללא סדר מסוים), לא מובנית עם אזורים של חומר רטוב, המתפשט החוצה בטמפרטורות שונות
 • צינור מים חמים – נזילות מוצגות כאזור חם

מהי המצלמה התרמית הטובה ביותר לאיתור נזילות מים?

רטיבות נוטה לגרום להפרשי חום עדינים בלבד. מצלמה תרמית המסוגלת לזהות רטיבות ולחות, צריכה להיות ברזולוציה גבוהה ורגישות תרמית רבה (NETD), כלומר מצלמה שבה יוצגו הפרשי טמפרטורה קטנים.

תרמית

מיהו מאתר נזילות מים

מאתר נזילות מים הוא בעל מקצוע המומחה לבצע איתור נזילות מים. המאתר משתמש בציוד מיוחד עבור איתור נזילות מים בצינורות והוא מוציא דוח עם הממצאים. מאתר מוצא את מקור הבעיה. המאתר דואג לאתר את הנזילה. אינסטלטור מתקן את הנזילה בהתאם לממצאים. 

מאתר הוא מומחה שמבצע איתור נזילות מים. הוא מבצע אבחנות לאיתור נזילות אינסטלציה תת קרקעיות, התחקות אחר צנרת, לאיתור נזילות מים בברכות וחדירות מים מבניות באמצעות מגוון ציוד וטכניקות ייעודיות.

המאתר הוא בעל מקצוע המכיר את מערכות המים השונות כולל מערכת מי שתייה, מערכת מי ביוב, מי מזגן, בריכה, מי גשמים ועוד. הוא מכיר את התקלות האפשריות בכל מערכת כזו ואת הדרך הנכונה לאיתור נזילות מים. הוא עובד לאתר את הנזילה.

מאתר מכיר את מכשירי האיתור ואופן הפעלת המכשירים כגון: מצלמה תרמית, מצלמת צנרת, גלאי שמע, גלאי גז, מד לחות, בלונים ועוד. המאתר משתמש במכשירים האלה לפי סוג התקלה והיכולת של המכשיר למצוא את נזילת המים.

בחברת אשר שטיחים יש מאתרי נזילות מים מוסמכים. מאתר מוסמך הוא לא אינסטלטור. כדי לאתר נזילות מים יש לעבור קורס התמחות מיוחד בנושא.

איתור נזילה בצנרת

אם אתם נתקלים באחד מהמקרים הבאים, סיכוי גדול שיש לכם נזילה בצנרת המים –

 • חשבון מים גדול – אם החשבון שקבלתם הוא מעל הממוצע החודשי הרגיל שלכם, כנראה שיש נזילה בצנרת המים.
 • ירידה בלחץ המים – אם זרם המים בבית שלכם נחלש ואתם מרגישים את זה, יש לכם נזילה בבית.
 • רטיבות בקיר – רטיבות בקירות או התקלפות של צבע וטיח על הקירות, המים שנוזלים מחלחלים לקיר.
 • עובש – אם בקירות והתקרות יש עובש עלולה להיות נזילה בבית. למה? עובש גדל על לחות. לחות מוגברת גם נגרמת כתוצאה מאוורור לא מתאים של הבית.
 • אדמה רטובה – אם בגינה או בשטח חקלאי האדמה רטובה, יש כנראה נזילה. סיבות לנזילה – שורשי עצים, קידוחים ועבודות בניה ונזקי גשמים. גשם שוטף את האדמה וסוחף אבנים שפוגעים בצנרת מים חיצונית.

איתור נזילות מים בצנרת

מערכת מים בבית כוללת –
 • צנרת מים נכנסים קרים
 • צנרת מים נכנסים חמים
 • צנרת מים יוצאים. ביוב

תחילה נרצה לדעת באיזה מהצנרות קיימת נזילה. נבצע בכל אחת מהצנרות בדיקת לחץ לאיתור נזילות. 

בדיקת לחץ מים נכנסים – בדיקת לחץ צינורות מים חמים וקרים נעשית על ידי מד לחץ. מד הלחץ מורכב על אחד הברזים. סוגרים את המים בכניסה לבית ובודקים. אם מד הלחץ מראה ירידה בלחץ, סימן שיש נזילה בצנרת.

בדיקת לחץ מים יוצאים – מכניסים בלון באזור יציאת מי הביוב לכוון המערכת הראשית של העירייה. מנפחים את הבלון וסותמים את יציאת המים ממערכת הביוב הביתית. אם במקרה הזה עדיין יש ירידת מים, סימן שיש נזילה במערכת.

איתור מקור הנזילה

אם הנזילה היא בצנרת מים נכנסים חמים, נבצע צילום תרמי של הצנרת, במצלמה תרמית, לאיתור נזילות עד לאבחון מקום הנזילה.

אבחון מקיף מחייב שימוש במצלמה תרמית אם הנזילה היא בצנרת מים נכנסים קרים – יש להזרים מים חמים לצנרת המים הקרים. רק כך נוכל לבצע צילום תרמי של הצנרת כדי למצוא את מקור הנזילה. במקרים שאין אפשרות לבצע צילום תרמי לאיתור נזילות (צינורות עמוק בתוך האדמה) אפשר להשתמש בבדיקת גז או קול כדי לאתר את מקור הנזילה.

בצנרת מי הביוב, כדי לעשות בדיקה תרמית יש להזרים בצנרת מים חמים. אם צנרת הביוב, קבורה באדמה, נהוג לבצע סריקה עם מצלמת צינור או רובוט עם מצלמה לאיתור נזילות.

נזילות בקיר
נכתב על ידי
שלמה שועעי
שלמה שועעי

מומחה לשיקום נזקים. נזקי מים, נזקי אש.
בעל 40 שנות ניסיון ומומחיות בכל סוגי הנזקים.
מיעץ לחברות ביטוח / שמאים.

Call Now Button