שיקום נזקי מים

כל מה שרציתם לדעת על שאיבת הצפות

הצפות יכולות להיגרם מסיבות שונות כמו פגעי מזג אוויר, תקלות בצנרת ובמערך הביוב, בורות ספיגה שעלו על גדותיהם וברז שהושאר פתוח. כאשר יש הצפה במבנה יש לטפל בה באופן מיידי כדי שייגרם נזק מועט ככל הניתן וכדי שניתן יהיה לחזור לשגרה במהירות. הטיפול בהצפה מתבצע על ידי ציוד מיוחד המיועד לשאיבת הצפות ולעתים ניתן לקבל גם שרות משלים כמו שיקום הנזק שנגרם מההצפה.

מהי שאיבת הצפות ומתי היא נדרשת?

לעתים הצפה במבנה יכולה להיות קטנה וניתנת לטיפול באופן ביתי, אולם כאשר ההצפה רצינית, ובפרט כשמדובר במבנה או חדרים הנמצאים מתחת לפני הקרקע כמו מרתפים או חניונים תת קרקעיים או במקומות גבוהים כמו גגות אין ברירה אלא לשאוב את ההצפה. גם מבנים שבהם הרצפה עשויה שטיחים מקיר לקיר או חומרים סופגי מים דורשים שאיבת הצפה. גשמים מרובים יכולים לגרום גם להצפה בגינה הדורשת שאיבת מים כדי שניתן יהיה לחזור לשגרה ולמזער את הנזק. שאיבת הצפות דורשת שימוש בציוד מיוחד הכולל מכונות שאיבה משוכללות ורבות עוצמה. מכונות אלה שואבות את המים ומובילות אותם למקום ניקוז. ישנן משאבות מיוחדות המשמשות לשאיבת מים לשטיחים ולייבושם.

שיקום נזקי מים

מה כולל תהליך שאיבת הצפות

שאיבת הצפות על פי רוב איננה השלב האחרון בשיקום הנזק. מים עומדים יכולים לגרום לנזק רב כמו עובש, הרס רהיטים וקירות, כתמים, ריקבון וסירחון. לכן חשוב ששירות שאיבת הצפות יכלול גם ייבוש מוחלט של המבנה והרכוש שנרטב ושיקום הנזק. לעתים הטיפול בנזק שנגרם לרכוש יצריך את העברתו למפעל מיוחד שבו יבוצע ייבוש וניקוי מקיף, חיטוי אנטיבקטריאלי, תיקון ושחזור מיוחד לפריטים כמו שטיחים וספות, הסרת ריחות ולעתים ריפוד מחדש. שיקום הרצפה והקירות יבוצעו כמובן במבנה עצמו בעזרת ציוד מיוחד כמו מכונות ייבוש, ציוד ניקוי המיועד לכך ואף צביעה מחודשת במקרה הצורך.

מי משלם על הנזק שנגרם מההצפה?

למעט מקרים שבהם האחריות לנזק מוטלת על העירייה או המועצה המקומית כמו הצפה מתשתית עירונית, בשאר המקרים חברת הביטוח היא שצריכה לכסות את הנזק. כמובן, בתנאי שקיים ביטוח מתאים כמו ביטוח מבנה וביטוח תכולת דירה. לעתים חברת הביטוח עצמה תדאג גם לשאיבת ההצפה אך חשוב לדעת שישנן חברות לשאיבת הצפות העובדות מול חברות הביטוח ודואגות לנושא הכיסוי הביטוחי, גם שגם עול זה יוסר מעליכם.

הדבר החשוב ביותר שצריך לדעת על שאיבת הצפות הוא שבמקרים רבים ניתן למנוע אותן, וזה כמובן עדיף על כל אפשרות אחרת. לכן תקדימו רפואה למכה ובדקו תמיד שהצנרת תקינה, ושימו לב לכל סימן אזהרה כמו תקלות קטנות בביוב ורטיבות חשודה בקירות. אם אתם מועדים להצפות כתוצאה ממי גשמים נסו למצוא פתרונות שימנעו אותן וכמובן הקפידו לכסות את עצמכם בנושא הביטוח.